השבתת רכב

על פי פקודות תעבורה לקצין משטרה יש את סמכות להשבית את הרכב ולהורות על אחסנתו במגרש אחסנה לתקופה של עד 60 ימים. הליך זה נקרא איסור שימוש מנהלי ברכב. השוטר אשר מבחין בנהג אשר מבצע אחת מן העבירות הבאות: סיכון הולכי רגל במעבר חציה, הפקרה אחרי פגיעה, נהיגה בשכרות, אי עצירת רכב לפני מסילת רכבת כאשר המחסום מורד, עקיפה מסוכנת, עקיפה תוך חציית קו הפרדה לבן והסעת נוסעים מעבר למותר לנהג חדש. במקרים אלו רשאי לדרוש השוטר מהנהג להתלוות אליו אל קצין משטרה או לשלול ממנו את רישיון הרכב עד להתייצבות הנהג בפני הקצין. בהתאם לאופי העבירה הקצין משטרה רשאי לאסור את השימוש ברכב לתקופה של 30 יום. עבירה חוזרת – רכב שבוצעה בו אחת מהעבירות שצויינו ונתפס הנהג בפרק זמן של 3 שנים כשהוא מבצע את אותה עבירה ו/או עבירה המקימה סמכות השבתה, יורה קצין המשטרה על השבתתו לתקופה של 60 יום.

תהליך השבתת רכב

חשוב לדעת שהשבתת הרכב מנהלית נעשית בידי קצין בדרגה שמסמיכה אותו לכך וכל החזרה של הרכב יכולה להיעשות רק לאחר שימוע לפני קצין. בשימוע כזה לא בטוח שיוחזר לכם הרכב אם לא תקבלו ייצוג מקצועי על ידי עורך דין לתעבורה שמתמחה בהליכי השבתת רכב. עם מתן הודעת איסור השימוש ברכב, ייגרר הרכב ו/או תינתן הוראה לאחסנו במגרש אחסנה לתקופה של עד 60 יום כאשר עלויות האחסנה יחולו על הבעלים של הרכב. בתום תקופת האחסנה ישוחרר הרכב ממגרש האחסנה בכפוף לתשלום הוצאות גרירתו ואחסנתו במגרש.

ערעור על השבתת רכב

האם ניתן לערער על השבתת רכב? במקרים מסוימים ניתן להגיש בקשה לביטול צו להשבתה מנהלית של רכב, למשל אם הנהג יכול להוכיח בפני בית המשפט שהרכב שלו נלקח ללא הסכמה או ללא ידיעה שלו.
הנהג גם יכול לנסות להוכיח שאותו האדם שנהג ברכב שלו עשה זאת הניגוד להוראות שלו ושהוא עשה כל מה שביכולתו כדי למנוע זאת. בסמכות בית משפט גם לשקול לבטל השבתת רכב או לקצר את זמן ההשבתה בגין נסיבות שמצדיקות את זה, תוך שהוא שוקל את פרטי המקרה, את הרשעות העבר של הנהג ואת הוותק שלו, והאם קיימות נסיבות מקילות כלשהן. ניתן להגיש ערר על בפני שופט תעבורה. מדובר בבקשה דחופה שמרגע שמוגשת לבית המשפט נקבע דיון לבחינת התיק. במהלך הדיון בוחן שופט את החומר ומחליט האם לבטל את החלטת הקצין או האם לא להתערב בהחלטת הקצין. לפעמים לאור הנסיבות מחליט שופט לקצר את תקופת ההשבתה.

כיצד עורך דין לדיני תעבורה יכול לסייע במקרים של השבתת רכב?

כשאתם מקבלים בשימוע מול קצין משטרה הודעת איסור שימוש רשמית על כך שהרכב שלכם יעבור למגרש אחסנה לצורך השבתת הרכב לתקופה הנקובה, זהו הזמן לפנות לעורך דין לדיני תעבורה שמתמחה בנושאי השבתת רכב. ככל שיש לחובתכם יותר עבירות תנועה כך מומלץ להשאיר את הטיפול בכך לאיש מקצוע מנוסה שיודע לבחון את המקרה לעומק ולפעול לטובתכם. יעבור על סיכומי שימוע יחפש פתרונות יצירתיים ויפעל מול התביעה במטרה להחזיר לכם את הרכב בתוך זמן קצר יחסית.

הרכב הושבת?
בואו לבדוק מה אפשר לעשות!

אנחנו כאן להגן על האינטרסים שלך!
או השאירו פרטים:

הרכב הושבת?
בואו לבדוק מה אפשר לעשות!

אנחנו כאן להגן על האינטרסים שלך!
או השאירו פרטים: