המשמעות של נהיגה בשכרות לנהג חדש

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה. אך זו נחשבת לעבירה חמורה במיוחד, כאשר לא מדובר על נהג וותיק אלא כאשר המדובר בנהג חדש. זאת ועוד, ראוי לציין כי בנסיבות מסוימות עשוי בית המשפט אף לקבוע כי העבירה לא תיחשב לעבירת תנועה אלא לעבירה פלילית, שהיא עניין אחר לגמרי (רמת חומרה הרבה יותר גבוהה). בשורות הבאות נסביר על המשמעות הנרחבת של נהיגה בשכרות לנהג חדש ונבהיר מדוע כה חשוב להיוועץ עם עורך דין, למי שעומד בפני אישום כזה.

האם לנהג חדש מותר לשתות אלכוהול לפני נהיגה

ככלל, לא רצוי לשתות אלכוהול ולנהוג. יחד עם זאת, לא כל כמות אלכוהול קטנה הופכת את הנהג למי שנחשב לנהג שיכור. אולם יש הבדל בין נהג וותיק לבין נהג חדש בעניין זה. מכיוון שנהג חדש הרבה פחות מיומן מנהג וותיק, הרי שהוחלט לקבוע רף נמוך בהרבה מבחינת שתיית אלכוהול. על פי החוק היבש, מוגדר כי 250 מיקרוגרם אלכוהול בבדיקת נשיפה מאפשרים להאשים נהג בכך שנהג בשכרות. אולם למעשה, לאחר פסיקת בית המשפט בשבתו כבית משפט עליון, הועלתה הכמות לכדי 290 מיקרוגרם. אולם שונה הדבר כאשר מדובר על נהיגה בשכרות לנהג חדש. כאשר נהג חדש נבדק במכשיר נשיפה, הרי שדי בכך שנמצאה כמות של 50 מיקרוגרם בנשיפה, אזי משמעות הדבר היא נהיגה בשכרות. מבחינה מעשית משמעות הדבר היא כי אפילו שתייה של כמות זעומה של אלכוהול תיחשב לנהג כאילו שתה כמות מסוכנת. על מנת לסבר את האוזן, פקודת התעבורה קובעת ענישה מינימלית של שנתיים פסילה בגין נהיגה בשכרות.

סנקציות כבדות לנהג חדש שמואשם בשכרות

כאמור, נהיגה בשכרות לנהג חדש תביא לפסילת רישיון. אולם יש להוסיף כי הדבר לא מסתיים בכך. נהגים חדשים המואשמים בנהיגה בשכרות צפויים בדרך כלל לעמוד בפני עונשים נוספים. על מנת לקבל בחזרה את הרישיון יצרך הנהג לעמוד מחדש בבחינת הנהיגה המעשית וכן תיאוריה. כמו כן, עשויות להיות סנקציות נוספות בכפוף למה שיוחלט במשרד הרישוי לפי הנסיבות. נהגים חדשים שהואשמו בנהיגה בשכרות עשויים להידרש להתייצב לבדיקת כשירות לנהיגה. כשירות זו חורגת מטסט רגיל וההליך עשוי לכלול בדיקה נפשית (על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר).

כיצד עורך דין לתעבורה יכול לסייע

פקודת התעבורה ופסקי דין של בית המשפט מגלים כי אכן, נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה. בפרט כאשר עסקינן בנהיגה בשכרות של נהג חדש. אולם עם זאת, עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול לסייע בכמה וכמה דברים. למשל בבדיקת נסיבות המקרה – לעיתים יתברר כי אירעו כשלים. אם נעשו כשלים אשר מעמידים בסימן שאלה את תוצאות בדיקת הינשוף, הרי שניתן יהיה לבטל את האישום או לכל הפחות להגיע להסדר טיעון מקל.

היה מעניין? שתפו עם חברים:

קיבלתם דו"ח על אי ציות לתמרור עצור?
צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

קיבלתם דו"ח על אי ציות לתמרור עצור?
צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: