מה זה אומר נהיגה בשכרות פעם שנייה

נהיגה בשכרות איננה "סתם" עבירת תנועה רגילה לכל דבר. זוהי אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר ובית המשפט לא מקל בה ראש. יתר על כן, על פי פקודת התעבורה ישנם עונשי מינימום לנהגים שנמצאו אשמים בנהיגה בשכרות. מכאן, עולה השאלה מה קורה כאשר נהג מואשם בכך לא רק פעם אחת, אלא בפעם השנייה. נסביר כעת על המשמעות של נהיגה בשכרות פעם שנייה, מה זה אומר וכיצד מתמודדים.

דפוס פעולה שמביא ליותר מפסילה

כאשר נהג נמצא אשם בנהיגה בשכרות, הרי שרישיונו יפסל לפרק זמן של שנתיים ימים. וכאשר נהג מואשם באשמת נהיגה בשכרות פעם שנייה, הרי שכבר מדובר על דפוס פעולה. מכיוון שיש כאן דפוס פעולה חוזר ונשנה, הרי שבית המשפט רואה בנהג כמי שיש בו מסוכנות גבוהה לשלום הציבור. לאור חומרת העבירה, בית המשפט לא מהסס להטיל על נהג כזה עונש מאסר בפועל. בהחלט יתכן שבית המשפט יתייחס לנסיבות נוספות ומיוחדות של המקרה, אולם הכלל הוא שבדפוס פעולה חוזר, הענישה תהיה קשה ביותר. הרציונל טמון בכך שבית המשפט גורס כי פסילת הרישיון כשלעצמה לא היוותה גורם מרתיע דיו. לאור כמות תאונות הדרכים הקשות שבהן היו מעורבים נהגים שנהגו בשכרות, מאסר ואישום בעבירה פלילית נועדו להעלות את רף ההרתעה.

סירוב להיבדק – צעד נבון או מוטעה

נהג אשר בעבר הואשם בנהיגה בשכרות, מוצא את עצמו במצב מאוד לא פשוט כאשר הוא נדרש לעמוד בפני בדיקת שכרות נוספת. עקב כך, במקרה של נהיגה בשכרות פעם שנייה עשוי הנהג לממש את זכותו לסרב ולעבור את הבדיקה. אולם מה שנראה כמו החלטה הגיונית, נראה אחרת לגמרי מצד התביעה ובעיני השופט. סירוב לבדיקת רמת אלכוהול בנשיפה או באמצעות בדיקת דם, לא מונע מבית המשפט להטיל עונש מאסר בפועל. אפשר לצפות לכך כי התביעה תטען כי הסירוב להיבדק נובע מהטעם הפשוט שהנהג מכיר באי כשירותו לנהוג באותה עת. לאור זאת, עורך דין לענייני תעבורה לרוב לא ימליץ לנקוט בטקטיקה של סירוב להיבדק. שונה הדבר כאשר יש נסיבות מיוחדות אשר אינן מאפשרות את ביצוע הבדיקה (מקרים נדירים).

כיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע

במיוחד כאשר מדובר בעבירה חוזרת ונשנית, חשוב במיוחד להיוועץ כמה שיותר מהר בעורך דין לתעבורה. עורך דין המתמחה בייצוג נאשמים בעבירות תנועה, ובפרט בעבירות של נהיגה תחת השפעת חומרים כגון אלכוהול וסמים, יוכל לסייע בכמה דרכים. לדוגמא, עורך הדין יוכל לדרוש מהמשטרה לקבל את דוחות החקירה ואת החומר שנאסף. בדיקת נסיבות המקרה עשויה להעיד כי נפלו פגמים בעבודת השוטרים או המתנדבים שהפעילו את ציוד הבדיקה. כמו כן, עשויות להתקיים נסיבות מיוחדות אשר יוכלו לאפשר הגעה להסדר טיעון או ענישה מופחתת לפי העניין.

קיבלתם דוח על אי ציות לתמרור עצור? או קיבלתם הזמנה לדין בבית משפט לתעבורה? בנסיבות הללו תמיד כדאי להיוועץ בעורך דין שמתמחה בדיני תעבורה. בלא מעט מקרים הנהגים הואשמו על ידי שוטר באי ציות לתמרור עצור שלא בצדק. לכן מעורבות מוקדמת של עורך דין לתעבורה תסייעה לבחון את המקרה לעומק ולפעול לטובת השגת התוצאה המרבית והמיטיבה ביותר עבור הלקוח בבית משפט לתעבורה.

היה מעניין? שתפו עם חברים:

קיבלתם דו"ח על אי ציות לתמרור עצור?
צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

קיבלתם דו"ח על אי ציות לתמרור עצור?
צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: